تفسیر کنز الدقائق و بحر الغرائب

ناموجود
کد محصول RC3888774571
تالیف:
  • الشیخ محمد بن محمدرضا القمی المشهدی
تحقیق:
  • حسین درگاهی
زبان:
  • عربی
تعداد جلد دوره:
  • 14 جلد

خلاصه کتاب:

هر شیعه ای میداند و باور دارد که دین الهی در کلام خدای متعال و قول و فعل و تقریر وجود مبارک رسول اکرم و اهل بیت مطهر و معصوم ایشان علیه و علیهم السلام بیان شده است.

و همو اگر اهل اطلاع _خصوصا_ اگر اهل مطالعه باشد می داند که بر همان اساس بایستی به آیات قرآن مجید با توجه به احادیث ذیل آن ها  مراجعه کرد ؛ و چنین است که ارزش تفاسیر روایی که سعی در تألیف روایات مربوطه در ذیل آیات را کرده اند، معلوم می شود.

در میان تفاسیر روایی ،جامعترین و مشهورترین آن ها  تفسیر صافی فیض کاشانی (م. ۱۰۹۰ ق )، و تفسیر برهان سید هاشم بحرانی ( م. ۱۱۰۷ ق )، و تفسیر نورالثقلین عبد علی بن جمعه حویزی( م.     ۱۱۱۲ ق )، و تفسیر کنز الدقائق و بحر الغرائب  محمد بن محمد رضا قمی مشهدی ( زنده در اوایل  قرن ۱۲ ) می باشد.

مزیت تفسیر کنز الدقائق بر بقیه تفاسیر سه گانه این است که مولف آن ، روش های متفاوت هر کدام از آن تفاسیر را در تألیف خود جمع کرده و به این ترتیب مزایای هر کدام از آنها را در تفسیر خود گرد آورده است.
این تفسیر در اواسط دهه شصت براساس تمام نسخ خطی معتبر بجا مانده از آن و از جمله نسخه پاکنویس شده خود مولف و مقابله آن با مصادر مورد استناد مولف ،تصحیح و تحقیق، ودر ۱۴ مجلد به چاپ رسید. و در چاپ چهارم آن ،در سال ۱۳۹۷ برای آماده سازی آن برای چاپ چهارم ، و برای اطمینان بیشتر، مجددا تمام موارد تصحیح شده و موارد مورد استناد بازبینی و کنترل گردید.

از چاپ اخیر تعداد اندکی موجود می باشد که با توجه به اهداف علمی_ فرهنگی موسسه ، آن ها  را با تخفیف قابل ملاحظه در اختیار علاقمندان قرار می دهد.

×
×